Международно изложение за отбранителни продукти и услуги „ХЕМУС 2026”
Пловдив, България, 03 - 06 юни 2026 г.

История

МЕЖДУНАРОДНО ИЗЛОЖЕНИЕ ЗА ОТБРАНИТЕЛНА ТЕХНИКА И УСЛУГИ „ХЕМУС“

„ТРАДИЦИЯ, изключително ПРЕДСТАВЯНЕ, УСТОЙЧИВОСТ на кризи“

„Събитие, където Запада и Изтока съчетават интереси“

„Платформа на която Европейският съюз среща партньорите си“

С решение на Министерския съвет на Република България от 1995 г. е създадена Специализирана международна изложба за отбранителна техника „ХЕМУС”, която се провежда веднъж на две години на територията на Международен Панаир Пловдив.

Изложбата се провежда под патронажа на Министерство на отбраната и Mинистерство на икономиката.

Фондация „ХЕМУС – 95“, с принципал Министъра на отбраната, е ангажирана с финансирането и организацията на изложбата.

През периода на своето над 29 годишно съществуване изложбата преследва и постига своята основна цел, а именно да стимулира развитието на отбранителната промишленост, като предоставя на производителите и търговците възможност да представят въоръжение и бойна техника, както и целия спектър от отбранителни продукти. Създава възможности за кооперирани производства, ремонтни дейности и съвместни научно-технически разработки на нови изделия в областта на отбраната и сигурността.

От 2011г. идейната концепция на изложбата бе разширена и обогатена в три направления „ОТБРАНА, АНТИТЕРОРИЗЪМ И СИГУРНОСТ“. Особено място се отделя на иновациите, научно-развойната дейност, като се организират научни конференции, демонстрационни и тестови стрелби, представяне на науката и висшите учебни заведения.

Шестнадесетото издание на Международното изложение за отбранителни продукти и услуги „Хемус 2024“ се състоя от 5 до 8 юни 2024 г. в Международен Панаир Пловдив. Събитието се проведе в сложни геополитически и икономически условия. Независимо от сложната обстановка „Хемус 2024“ постигна значителен ръст по всички търговски параметри в сравнение с предишното издание на изложението през 2022 г. По-специално, „Хемус 2024“ разшири покритата изложбена площ за да разположи повишения брой изложители. За първи път от повече от 14 години на „Хемус 2024“ се използват три изложбени палати (Палати 3, 7 и 6). На изложбена площ от общо 5177 кв.м., от които 2820 кв.м. покрита и 2357 кв.м. открита бяха представени 157 изложители, от които 80 български и 77 чуждестранни от 25 държави. Сред нашите уважавани изложители, на които предложихме домакинство, отново беше и Контингент от Сухопътните войски на САЩ, който участва в Статичния показ заедно с български военни формирования.

Българската академична среда продължи да показва значим интерес, като в „Хемус 2024“ взеха участие като изложители общо 12 научни звена и висши учебни заведения, от които 5 военни и 7 граждански.

Като цяло, независимо от сложната икономическа и геополитическа  обстановка в света, постигнатите търговски параметри на „Хемус 2024“ надвишиха с от 10% до 60 % постигнатото на предишното издание.

Това издание на изложението предизвика разширен интерес и посещение от редица представители на българските държавни институции, от официални делегации и гости на министъра на отбраната, от делегации на международни организации, от дипломатическия корпус, от представители на българския и чуждестранен бизнес и не на последно място от множество български и чуждестранни граждани. Oт българска страна експозицията беше разгледана от президента на Република България, от народни представители, от министъра на отбраната, от заместник министри на отбраната, на икономиката и индустрията и на иновациите и растежа,  от заместник-началника на отбраната, от командирите на Видовете ВС, генерали и адмирали.

Изложението беше посетено и от общо 24 чуждестранни делегации от които 17 на двустранна основа, гости на министъра на отбраната и 7 делегации от международни организации. Наред с официалните делегации, на „Хемус 2024“ имаше посетители от 45 държави от Европа, Северна и Южна Америка, Африка, Австралия и Азия. Редица страни, бяха представени като посетители и от аташетата си по отбраната акредитирани в София.

Общият брой посетители на изложението и съпътстващите го мероприятия надмина 3000 души, което представлява запазваща се позитивна тенденция във времето след 2018 г.

Изложението и съпътстващите го мероприятия бяха отразени от представители на над 57 български и чуждестранни медии.

Експозицията на практика продължава да обхваща пълния цикъл на развитието на отбранителния продукт или услуга – иновация, внедряване, производство, търговска реализация, придобиване и усвояване, поддръжка на жизнения цикъл и утилизация.  Разширеното международно участие и проявеният силен международен, европейски и евроатлантически интерес към изложението го превърнаха във висок международен форум за реализиране на интереси, както в домейна „бизнес - бизнес“, така и в областите „държава - държава“ и „бизнес - държава“.

Изложението беше открито от президента на Република България и Върховен главнокомандващ на Въоръжените сили, Румен Радев. С приветствие към изложителите и посетителите се обърна министърът на отбраната, Атанас Запрянов.

„Хемус 2024“ се утвърди като изключително успешна платформа за деловите срещи от всички видове – g2g, g2b, b2b. Бяха заявени, организирани и проведени над 60 делови срещи от различен вид, както по заявка на делегациите и останалите посетители, така и по заявка на самите изложители.

По отношение на формата g2g, всички официални делегации проведоха делови срещи с ръководството на българското МО, а много от тях – и двустранно. На 7 юни се проведе още едно събитие от същия формат - Балканско-Украински форум на отбранителните индустрии.

Значимо събитие от формата g2b беше подписването на Споразумение по Програмата за индустриално сътрудничество между компанията „Локхийд Мартин“ и завод „Авионамс“ АД.  В същия формат (g2b) беше и проведеното представяне на военните заводи на Египет от египетското Министерство на отбранителната индустрия.

Традиционно Изложението беше съпътствано от провеждането на Динамичен и Статичен показ на въоръжение, техника и оборудване на Въоръжените сили на Република България, МВР на страната, Демонстрационни стрелби, Научна конференция и Индустриален форум.

Непосредствено след откриването и по възстановената през 2020 г. традиция беше проведен авиационен динамичен показ. Участие в показа взеха два самолета МиГ-29 от българските ВВС. Динамичният показ на тазгодишното издание беше разширен и с още едно събитие – демонстрации на територията на изложението от СКСО.  

Статиченият показ включваше въоръжение, техника и оборудване на Въоръжените сили на Република България, МВР на страната и Европейското командване на Въоръжените сили на САЩ.

Демонстрационни стрелби в рамките на Международното изложение за отбранителна техника „Хемус–2024“ се проведоха отново на Централния артилерийски технически изпитателен полигон (Полигон „Змейово“). Участие в демонстрационните стрелби взеха 14 фирми и организации (две от които чуждестранни), които демонстрираха 40 вида нови отбранителни продукти.

Дванадесетата международна научна конференция се проведе в рамките на  Седмицата  на изследванията и иновациите за сигурност, отбрана и космос.  Това ново съпътстващо събитие бе под общия патронаж на белгийското председателство на Съвета на ЕС и на посланика на Кралство Белгия в България и бе посветено на 155-ата годишнина от създаването на БАН и 15-ата годишнина от създаването на Института по отбрана. Научният форум беше организиран съвместно от  Института по отбрана – МО и Центъра за изследвания по национална сигурност и отбрана към БАН (ЦИНСО-БАН). Събитието беше открито с пленарната сесия, след която наред с  Дванадесета международна научна конференция насочена към развитието на технологиите и възможностите за повишаване на отбранителните способности на въоръжените сили, иновациите в сигурността и отбраната и опитът от войната в Украйна, нормативната база за научни изследвания, съществуващите финансови инструменти за внедряване на  иновации в отбраната бяха проведени: Семинар „Използване на сателитни данни за управление на риска от бедствия“ , Семинар „Космос за устойчиво бъдеще“ и Хакатонът за иновации ХЕМУС: „Космос за зелена, устойчива и сигурна Европа“ с  подкрепата на Национална научна програма „Сигурност и отбрана“.

 Заседанието на Индустриалният форум беше на тема „Възможности за българската отбранителна индустрия с оглед на повишените усилия за насърчаване на европейското и евроатлантическото сътрудничество в областта на въоръженията “. Форумът привлече участието на широк кръг представители на българските и европейски институции, както и представители на българската и чуждестранната отбранителна индустрия, научни институти и организации. В работата взеха участие Стейси Къмингс, генерален мениджър на NSPA, представител на Генерална дирекция „Отбранителна индустрия и космос“ на ЕК, представители на Министерството на икономиката и индустрията, на Института по отбрана и на Министерството на отбраната.

Опирайки се на натрупания опит и създадените традиции, разчитайки на създадените контакти и делови отношения с нашите партньори от Европейския съюз и НАТО и страните от близо и далеч, съблюдавайки взаимния интерес гледаме с оптимизъм към следващото изложение за отбранителна техника „ХЕМУС 2026“.

НИЕ ВИ ОЧАКВАМЕ, ДОБРЕ ДОШЛИ!