История
МЕЖДУНАРОДНО ИЗЛОЖЕНИЕ ЗА ОТБРАНИТЕЛНА ТЕХНИКА И УСЛУГИ „ХЕМУС“
„ТРАДИЦИЯ, изключително ПРЕДСТАВЯНЕ, УСТОЙЧИВОСТ на кризи“
„Събитие, където Запада и Изтока съчетават интереси“
„Платформа на която Европейският съюз среща партньорите си“
С решение на Министерския съвет на Република България от 1995 г. е създадена Специализирана международна изложба за отбранителна техника „ХЕМУС”, която се провежда веднъж на две години на територията на Международен Панаир Пловдив.
Изложбата се провежда под патронажа на Министерство на отбраната, Mинистерство на икономиката и индустрията и Министерството на иновациите и растежа.
Фондация „ХЕМУС – 95“, с принципал Министъра на отбраната, е ангажирана с финансирането и организацията на изложбата.
През периода на своето над 31 годишно съществуване изложбата преследва и постига своята основна цел, а именно да стимулира развитието на отбранителната промишленост, като предоставя на производителите и търговците възможност да представят въоръжение и бойна техника, както и целия спектър от отбранителни продукти. Създава възможности за кооперирани производства, ремонтни дейности и съвместни научно-технически разработки на нови изделия в областта на отбраната и сигурността.
От 2011г. идейната концепция на изложбата бе разширена и обогатена в три направления „ОТБРАНА, АНТИТЕРОРИЗЪМ И СИГУРНОСТ“. Особено място се отделя на иновациите, научно-развойната дейност, като се организират научни конференции, демонстрационни и тестови стрелби, представяне на науката и висшите учебни заведения.
Шестнадесетото издание на Международното изложение за отбранителни продукти и услуги „Хемус 2024“ се състоя от 5 до 8 юни 2024 г. в Международен Панаир Пловдив. Събитието се проведе в сложни геополитически и икономически условия. Независимо от сложната обстановка „Хемус 2024“ постигна значителен ръст по всички търговски параметри в сравнение с предишното издание на изложението през 2022 г. По-специално, „Хемус 2024“ разшири покритата изложбена площ за да разположи повишения брой изложители. За първи път от повече от 14 години на „Хемус 2024“ се използват три изложбени палати (Палати 3, 7 и 6). На изложбена площ от общо 5177 кв.м., от които 2820 кв.м. покрита и 2357 кв.м. открита бяха представени 157 изложители, от които 80 български и 77 чуждестранни от 25 държави. Сред нашите уважавани изложители, на които предложихме домакинство, отново беше и Контингент от Сухопътните войски на САЩ, който участва в Статичния показ заедно с български военни формирования.
Българската академична среда продължи да показва значим интерес, като в „Хемус 2024“ взеха участие като изложители общо 12 научни звена и висши учебни заведения, от които 5 военни и 7 граждански.
Като цяло, независимо от сложната икономическа и геополитическа обстановка в света, постигнатите търговски параметри на „Хемус 2024“ надвишиха с от 10% до 60 % постигнатото на предишното издание.
Това издание на изложението предизвика разширен интерес и посещение от редица представители на българските държавни институции, от официални делегации и гости на министъра на отбраната, от делегации на международни организации, от дипломатическия корпус, от представители на българския и чуждестранен бизнес и не на последно място от множество български и чуждестранни граждани. Oт българска страна експозицията беше разгледана от президента на Република България, от народни представители, от министъра на отбраната, от заместник министри на отбраната, на икономиката и индустрията и на иновациите и растежа, от заместник-началника на отбраната, от командирите на Видовете ВС, генерали и адмирали.
Изложението беше посетено и от общо 24 чуждестранни делегации от които 17 на двустранна основа, гости на министъра на отбраната и 7 делегации от международни организации. Наред с официалните делегации, на „Хемус 2024“ имаше посетители от 45 държави от Европа, Северна и Южна Америка, Африка, Австралия и Азия. Редица страни, бяха представени като посетители и от аташетата си по отбраната акредитирани в София.
Общият брой посетители на изложението и съпътстващите го мероприятия надмина 3000 души, което представлява запазваща се позитивна тенденция във времето след 2018 г.
Изложението и съпътстващите го мероприятия бяха отразени от представители на над 57 български и чуждестранни медии.
Експозицията на практика продължава да обхваща пълния цикъл на развитието на отбранителния продукт или услуга – иновация, внедряване, производство, търговска реализация, придобиване и усвояване, поддръжка на жизнения цикъл и утилизация. Разширеното международно участие и проявеният силен международен, европейски и евроатлантически интерес към изложението го превърнаха във висок международен форум за реализиране на интереси, както в домейна „бизнес - бизнес“, така и в областите „държава - държава“ и „бизнес - държава“.
Изложението беше открито от президента на Република България и Върховен главнокомандващ на Въоръжените сили, Румен Радев. С приветствие към изложителите и посетителите се обърна министърът на отбраната, Атанас Запрянов.
„Хемус 2024“ се утвърди като изключително успешна платформа за деловите срещи от всички видове – g2g, g2b, b2b. Бяха заявени, организирани и проведени над 60 делови срещи от различен вид, както по заявка на делегациите и останалите посетители, така и по заявка на самите изложители.
По отношение на формата g2g, всички официални делегации проведоха делови срещи с ръководството на българското МО, а много от тях – и двустранно. На 7 юни се проведе още едно събитие от същия формат - Балканско-Украински форум на отбранителните индустрии.
Значимо събитие от формата g2b беше подписването на Споразумение по Програмата за индустриално сътрудничество между компанията „Локхийд Мартин“ и завод „Авионамс“ АД. В същия формат (g2b) беше и проведеното представяне на военните заводи на Египет от египетското Министерство на отбранителната индустрия.
Традиционно Изложението беше съпътствано от провеждането на Динамичен и Статичен показ на въоръжение, техника и оборудване на Въоръжените сили на Република България, МВР на страната, Демонстрационни стрелби, Научна конференция и Индустриален форум.
Непосредствено след откриването и по възстановената през 2020 г. традиция беше проведен авиационен динамичен показ. Участие в показа взеха два самолета МиГ-29 от българските ВВС. Динамичният показ на тазгодишното издание беше разширен и с още едно събитие – демонстрации на територията на изложението от СКСО.
Статиченият показ включваше въоръжение, техника и оборудване на Въоръжените сили на Република България, МВР на страната и Европейското командване на Въоръжените сили на САЩ.
Демонстрационни стрелби в рамките на Международното изложение за отбранителна техника „Хемус–2024“ се проведоха отново на Централния артилерийски технически изпитателен полигон (Полигон „Змейово“). Участие в демонстрационните стрелби взеха 14 фирми и организации (две от които чуждестранни), които демонстрираха 40 вида нови отбранителни продукти.
Дванадесетата международна научна конференция се проведе в рамките на Седмицата на изследванията и иновациите за сигурност, отбрана и космос. Това ново съпътстващо събитие бе под общия патронаж на белгийското председателство на Съвета на ЕС и на посланика на Кралство Белгия в България и бе посветено на 155-ата годишнина от създаването на БАН и 15-ата годишнина от създаването на Института по отбрана. Научният форум беше организиран съвместно от Института по отбрана – МО и Центъра за изследвания по национална сигурност и отбрана към БАН (ЦИНСО-БАН). Събитието беше открито с пленарната сесия, след която наред с Дванадесета международна научна конференция насочена към развитието на технологиите и възможностите за повишаване на отбранителните способности на въоръжените сили, иновациите в сигурността и отбраната и опитът от войната в Украйна, нормативната база за научни изследвания, съществуващите финансови инструменти за внедряване на иновации в отбраната бяха проведени: Семинар „Използване на сателитни данни за управление на риска от бедствия“ , Семинар „Космос за устойчиво бъдеще“ и Хакатонът за иновации ХЕМУС: „Космос за зелена, устойчива и сигурна Европа“ с подкрепата на Национална научна програма „Сигурност и отбрана“.
Заседанието на Индустриалният форум беше на тема „Възможности за българската отбранителна индустрия с оглед на повишените усилия за насърчаване на европейското и евроатлантическото сътрудничество в областта на въоръженията “. Форумът привлече участието на широк кръг представители на българските и европейски институции, както и представители на българската и чуждестранната отбранителна индустрия, научни институти и организации. В работата взеха участие Стейси Къмингс, генерален мениджър на NSPA, представител на Генерална дирекция „Отбранителна индустрия и космос“ на ЕК, представители на Министерството на икономиката и индустрията, на Института по отбрана и на Министерството на отбраната.
Опирайки се на натрупания опит и създадените традиции, разчитайки на създадените контакти и делови отношения с нашите партньори от Европейския съюз и НАТО и страните от близо и далеч, съблюдавайки взаимния интерес гледаме с оптимизъм към следващото изложение за отбранителна техника „ХЕМУС 2026“.
НИЕ ВИ ОЧАКВАМЕ, ДОБРЕ ДОШЛИ!